Hudba při psaní

Spousta lidí poslouchá při psaní hudbu, každý přece jenom něco jiného a také si pouštíme jiné melodie při jiných příležitostech. Chtěla bych tuhle sekci rozdělit na dvě kategorie:

  • instrumentální hudba - hudba bez zpěvu a bez slov, často se jedná i o soundtracky k filmům, které vytvářejí atmosféru (a když to funguje u filmů, bude to fungovat i u psaní, ne?)
  • normální písničky - dá se říct, že se jedná o všechno ostatní, spolu s hudbou zní hlavní melodie zpívaná a používají se zde slova :)

Instrumentální hudba

Přiznám se, k psaní je podle mě nejlepší. Nemáte se moc na co soustředit, nechytáte žádná slova, žádný smysl, jen hudbu, která vám podvědomě zní v hlavě. Zcela jednoduše a příjemně ovlivňuje naše myšlení a nijak neruší. Zatím nemám vyloženě autory instrumentální hudby, které bych poslouchala (protože jsem kouzlo instrumentální hudby objevila teprve nedávno). Ale jednoho autora vám doporučit mohu: jmenuje se Thomass Bergersen a pod tímto heslem najdete na youtube.com hned několik videí od něj pouze s instrumentální hudbou. A pozor, nemusíte přepínat mezi skladbami, protože video už je z nich rovnou poskládáno a má třeba hodinu a půl.

A v čem spočívá krása této hudby? Jsem velký příznivce klavíru a houslí - a oba dva tyto nástroje se v tomto druhu hudby vyskytují.

Písničky

Jsou krásné, každý si najde to svoje, každá písnička má jinou náladu, zpívá se pokaždé o něčem jiném...ale...Obrovskou nevýhodou písniček je, že se můžete ztratit ve slovech. Nemyslím tím, že byste je nepochytávali a nevěděli, o čem se zpívá, ale o tom, že se začnete soustředit na slova a najednou nemusíte zvládat psát. Rozhodně neříkám, že to tak mají všichni, ale mluvím z vlastní zkušenosti. Podle mého názoru je nejlepší poslouchat písničky v jazyce, kterému nerozumíme. Tak či tak, moc nedoporučuji české písničky, ale...jak už jsem říkala, tohle vůbec nejsou pravidla, jen rady psané z mé zkušenosti, které třeba platí jen na mou osobu. Rozhodně to musíte sami vyzkoušet.

Instrumentální hudba

Rozhodla jsem se této pasáži věnovat trochu více času. Až v poslední jsem plně začala doceňovat sílu tohoto druhu hudby. Začnu nějakými důvody, proč se mi tak líbí a proč by se mohla líbit vám:
 
  1. Atmosféra - atmosféra, kterou vytvoří instrumentální hudba se nedá popsat slovy a přesně proto se tady žádná slova nevyskytují; hudba působí na náš mozek velice příznivě a zvlášť ta instrumentální je komponovaná tak, aby na nás zapůsobila a vyvolala emoce
  2. Rozmanitost - v instrumentální hudbě se často střídá spousta nástrojů od klavíru po housle, trubky a spoustu dalšího - to dodává pocit velikosti a stupňuje naše emoce
  3. Soustředění - při poslechu této hudby není třeba se soustředit, stačí jen lehce vnímat, co se vám skladatel snaží říct

Skladatelé instrumentální hudby

Instrumentální hudbu poslouchám teprve krátce, přesto bych vám chtěla doporučit dva výborné skladatele.
 

Hans Zimmer

Tento Němec žijící v Americe má na svědomí hudbu k takovým filmovým skvostům jako je Počátek, Rain Man, Gladiátor nebo Černý jestřáb sestřelen. Soundtrack k Počátku je mým nejoblíbenějším (i díky vztahu k samotnému filmu). Zimmer umí budovat napětí, v každém filmu se drží jedné linie, kombinuje více stylů (nezapomíná na mnou oblíbené housle a klavírní melodie).
Pokud byste chtěli poslechnout nejdřív ukázku, doporučím asi tohle: 1-Hour Epic Music | Hans Zimmer.

Zde pak úžasný soundtrack k Počátku: Inception Soundtrack 

Vangelis

Troufám si říct, že opravdu jeden z nejlepších skladatelů. Dokáže vytvořit melodie, které ve vás probudí emoce, mátre pocit, jako by hudba vyplňovala i vybarvovala do barev duhy celou místnost, ve které se právě nacházíte. Jeho talent je nezpochybnitelný, k hudbě neváhá připojit i vokály, jeho hudba má napětí, atmosféru.

Podle mého nejlepší je album 1492: Conquest of Paradise.